Co nowego w gabinecie?

Już od dłuższego czasu marzyło mi się posiadanie w swoim gabinecie słuchawek Forbrain i niedawno mogłam tę potrzebę zrealizować. Czym jest i jak działa ten upragniony sprzęt?🤔 Forbrain to słuchawki kostne z mikrofonem, które służą do treningu słuchowo-głosowego.🗣️ Gdy mówimy do mikrofonu, filtr koryguje dźwięk naszego głosu i poprzez przewodnictwo kostne (drgania kości tuż przy uchu) przekazuje go do naszego mózgu.🧠

Testuję to narzędzie na sobie oraz na pacjentach, tych małych, jak i tych starszych.🧒🧔 Wykorzystuję je podczas terapii dzieci i dorosłych z wadami wymowy oraz w trakcie zajęć nauki czytania. Świetnie sprawdzają się w pracy z dziećmi z problemami dyslektycznymi, z trudnościami z rozumieniem, zaburzeniami przetwarzania słuchowego. Służą również dorosłym pacjentom, którzy chcą popracować nad dykcją, wyrazistością, melodyjnością lub tempem mowy. Mnie ułatwiają przygotowanie do wystąpień publicznych, wpływają na zapamiętywanie tekstów podczas czytania na głos, a także zwiększają poziom energii i pewności siebie.

Jakie nasuwają mi się wnioski po pracy ze słuchawkami?
✔️Słuchawki wpływają na wyrazistość mowy poprzez uwydatnianie dźwięków mowy. Dzięki nim poprawia się świadomość i słuchowa kontrola swojej wypowiedzi, co powoduje lepszą jakość i płynność artykulacji.
✔️Wydłuża się czas uwagi, koncentracji, zwiększa się poziom zrozumienia wypowiedzi zarówno swojej, jak i drugiej osoby. Terapeuta lub rodzic również posiada mikrofon, w związku z czym osoba słuchająca odbiera bezpośrednio niezakłócony bodziec słuchowy.
Następną osobą, na którą nałożę słuchawki będzie moja słabosłysząca Babcia.🧓 Ciekawa jestem, czy odbiór bodźców drogą kostną będzie dla niej bardziej czytelny. Już nie mogę się doczekać tego badania :).👩‍🎓